Index očekávání firem

Spokojenost firem s ekonomikou je vysoká

Malé a střední firmy a podnikatelé zůstávají optimistické, i když v menší míře než v předchozích čtvrtletích. Index očekávání firem ČSOB, který sleduje trendy v poptávce, investicích a rozvoji, ve třetím kvartále 2019 klesl na 14,6 bodu z minulých 22 bodů. Spokojenost s celkovou ekonomickou situací v České republice naproti tomu opakovaně vyjadřovalo takřka sedm z deseti dotazovaných.

Míra nejistoty se podle odborníků v české ekonomice zvyšuje. Rizika pramení z obchodní války a brexitu, zpomalení německé ekonomiky nebo ochlazení v oblasti automoto a ve strojírenství. “České firmy jsou na případnou krizi nebo ekonomické zpomalení mnohem lépe připraveny než ve srovnání s rokem 2008. Čerpají finanční polštáře z minulých let a dotčené obory využívají rezervu snižováním agenturních pracovníků. Klientům doporučujeme využívat dostupné nástroje na minimalizaci tržních rizik, tedy kurzové, úrokové a komoditní zajištění,” řekl Petr Manda, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.

Zvýšení poptávky pro poslední čtvrtletí roku 2019 očekávalo 42 procent respondentů, když ještě v minulém kvartále to bylo o pět procentních bodů více. Dvě pětiny živnostníků a firem předpokádali, že jejich investice v celém roce 2019 budou vyšší než loni. I zde byl útlum, neboť při předešlém zjišťování to bylo 44 procent. Pouze u rozšiřování podnikání aktivita rostla, když v horizontu jednoho roku plánovalo expanzi 19 procent oslovených podnikatelů po minulých 17 procentech.

„Zjištění ukazují zpomalování dynamiky ekonomické aktivity v Česku a tím tempa růstu hrubého domácího produktu. Nejde ale o nic alarmujícího, protože spokojenost s ekonomikou zůstává stále vysoká,“ poukázal hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka na fakt, že s ekonomickou situací je v České republice spokojeno přes 68 procent malých a středních firem a podnikatelů, zatímco v sousedním Slovensku je s vývojem tamní ekonomiky spokojeno jen 35 procent respondentů.

Reprezentativní průzkum Index očekávání firem zahrnuje 400 středních a malých společností a živnostníků napříč obory podnikání. Každý z dílčích indexů, který je rozdílem pozitivních a negativních očekávání firem, může nabývat hodnot od -100 do +100 bodů. Celkový index je pak průměrem dílčích indexů vývoje poptávky, investic a rozšiřování podnikání. Index očekávání firem ČSOB zjišťuje od roku 2013. Od jara 2018 se počítá Index očekávání firem i na Slovensku.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×