Index očekávání firem

S EET souhlasí 43 procent firem

S elektronickou evidencí tržeb (EET), která platí pro obchodníky, provozovatele ubytování a poskytovatele stravování, souhlasí 43 procent malých a středních firem. Na podzim 2016, tedy těsně před spuštěním celého systému, to bylo 41 procent, vyplynulo z průzkumu Index očekávání firem.

EET se týká už 30 procent oslovených firem a připravované rozšíření se dotkne dalších zhruba 40 procent podniků a živnostníků. „ČSOB má pro malé a střední firmy a podnikatele v případě EET jednoduché a cenově dostupné řešení prostřednictvím terminálu na akceptaci platebních karet, které ani nevyžaduje pořizování pokladny. Zároveň umožňuje evidenci platby kartou i v hotovosti. Přehledy evidovaných transakcí jsou díky webové aplikaci online,“ uvedl Petr Manda, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.

O účinnosti EET v boji proti šedé ekonomice a daňovým únikům mají podnikatelé pochybnosti. „Kontrolní hlášení je dostatečný nástroj a ten má logiku,“ uvádí Bohumíra Horáková, společnice firmy Stránský a Petržík, Pneumatické válce. Tomáš Kmoch, jednatel firmy T. H. K. Rest Group, která provozuje restaurace, se zavedením povinné evidence tržeb v zásadě souhlasí. „Ano, ale v případě, že se bude týkat všech. Pokud by měla zůstat tak, jak je, pak jsem pro zrušení,“ uvedl. Podle ředitelky Táborského soukromého gymnázia Markéty Švadlenové by část oborů bylo možné ošetřit pomocí daňového paušálu, tedy bez nutnosti kontrolovat jednotlivé tržby.

Tři pětiny podnikatelů se v průzkumu shodly na tom, že náklady spojené s EET se projevily na zdražení výrobků a služeb. Pro čtvrtinu zástupců firem byly náklady spojené se zavedením evidence spíše vysoké a 15 procent firem považuje tyto náklady dokonce za příliš vysoké. Další čtvrtina podnikatelů však uvedla, že počáteční náklady týkající se EET byly podle nich spíše nízké a 18 procent firem je označilo za zanedbatelné.

1 komentář

  • Gil Malette 11.11.2020

    I just want to say I’m all new to blogging and actually savored this web-site. Almost certainly I’m likely to bookmark your blog . You definitely have wonderful articles and reviews. Thank you for sharing your website.

    http://www.afterrlontaimasc.com

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×